Poradna

Máte zájem o oddlužení? Zanechte nám telefon, zavoláme vám zpět.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely telefonického kontaktu: Úplné znění souhlasu.

Potřebujete poradit s dluhy či insolvencí?

Neváhejte a přidejte svůj dotaz do naší poradny.

Soudní náklady v insolvenci
Vložil: Radka (9.2.2018 12:11)
Dobrý den, prosím Vás o několik rad. Moje sestra s manželem mají insolvenci a bylo na ně podáno trestní oznámení. Prý se dopustili podvodu, že si vzali půjčku a do cca čtvrt roku šli do insolvence. Insolvenci doplatí tento rok v prosinci. Soud dal zapravdu státnímu zástupci i přesto, že si nejsou vědomi, že by nějaký podvod učinili. Přišli díky insolvenci i o střechu nad hlavou(RD). Chci se zeptat, jak je to s úhradou soudních výloh, když jsou v insolvenci. Sestra je před zhroucením!!! Jako svědek u soudu byla i naše maminka, která to také nese moc špatně! Myslím si , že už jsou dost poznamenaní tím, že přišli o dům a takovou dobu je tahají po soudech! sestra má strach, že kvůli možné podmínce ji zruší insolvenci i přesto, že ji budou mít tento rok za sebou a pravděpodobně zdárně! prosím, poraďte mi, co mají udělat. na odvolání mají dva měsíce. Ale vzít si zase právníka, je finančně náročné! Bojíme se nejhoršího!!!! Děkuji předem za odpověď. Přeji pěkný den. Radka
Odpovídá: Insolvence Brno (14.2.2018 10:33)
Dobrý den, důvody pro zrušení schváleného oddlužení jsou uvedeny v § 418 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenčního zákona. V každém případě jsou vždy individuálně zkoumány a posuzovány důvody a okolnosti, které by ke zrušení oddlužení mohly vést. Pokud se dlužník dopustil trestného činu (např. úvěrového podvodu), pak bude zřejmě třeba nést i následky. Takovými následky může být to, že dlužník nebude osvobozen od hrazení zbytku dluhů vyjmenovaných v ust. § 416 insolvenčního zákona (peněžitý trest nebo jiné majetkové sankce a pohledávky na náhradu škody způsobené úmyslným porušením právní povinnosti). Co se týká soudních výloh – obecně lze říci, že nové dluhy (vzniklé po povolení oddlužení) je dlužník povinen hradit.
Insolvence
Vložil: Andrea (6.2.2018 23:38)
Dobrý den, Mám několik dotazů. 1. Mám přítele, který má nějaké dluhy, které jsou již v exekuci (splací) a zároveň z minulosti dluh na zdrav. poj. - celkem cca 100tis. Jeho plat je smluvně daný na minimální mzdu, tedy asi 10000 (hrubého) - asi by nebyl problém o něco zvýšit tak, aby to vyšlo na schválení insolvence. Vyplatí se tedy zažádat o oddlužení? 2. Máme spolu dítě a časem plánujeme svatbu a dům/byt na hypotéku. Já jsem bez dluhů, resp. Vše si platím, jak mám. Pokud bychom se vzali a měli sepsanou předmanželskou smlouvu, nemohou po mne vymáhat jeho pohledávky? A mohla bych si vůbec vzít na sebe hypotéku, nebo, pokud by byl v insolvenci, nemám nárok, protože bychom se posuzovali spolu? 3. Pokud je nutnost do 5 let splatit alespoň 30% dluhu, tzn. 30000, a minimální poplatek správci pohledávky je 45000, strhávalo by se cca 1500,- z jeho platu, počítá se do této částky i poplatek správci? Nebo se z té částky platí jen ty pohledávky a pak zvlášť popl. správci? Nebo je to jednorázová platba? 4. Pokud by byla možnost mít více finančních prostředků, takže by mohl platit víc (plat by zůstával stejný), a chtěl by platit více,než v tomto případě 1500,-, je podmínka 30% zrušena a povinnost je zaplatit dluh celý? (Takže celých 100 000) 5. Přítel je si vědom, že jedna z exekucí není úplně v pořádku (vymáhají více,než by měli), ale nemá žádné dokumenty,že pravda je na jeho straně, může se nějak bránit?
Odpovídá: Insolvence Brno (7.2.2018 10:31)
Dobrý den, zda se Vašemu příteli vyplatí oddlužení je na jeho uvážení, ale mnohdy je to jediná cesta, jak zastavit růst úroků a alespoň částečně uhradit dluhy všem věřitelům. Ve věci předmanželské smlouvy doporučujeme navštívit advokátní kancelář. Jakým způsobem bude posuzovat konkrétní banka Vaši žádost o hypotéku záleží na jejich interních pravidlech a předpisech. Povinností dlužníka v oddlužení je uhradit za 5 let alespoň 30 % nezajištěných pohledávek jeho věřitelů. Insolvenčnímu správci náleží odměna (1.089,- Kč vč. DPH) od povolení oddlužení. V období od povolení oddlužení do schválení oddlužení hradí odměnu dlužník sám, po schválení oddlužení je odměna insolvenčního správce placena ze srážky z dlužníkova příjmu. Po schválení oddlužení jsou dlužníku prováděny z jeho příjmů zákonné srážky – výše srážky lze zjistit zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/ V jaké výši budou nezajištěné pohledávky věřitelů uspokojeny, záleží na výši mzdy a z ní prováděných srážek, minimálně to však musí být 30 % za 5 let. Jestliže chce přítel rozporovat některý ze svých dluhů, který je exekučně vymáhán, ať se obrátí na advokátní kancelář a situaci s nimi prokonzultuje.
výpověd
Vložil: sekanina martin (29.1.2018 15:39)
Dobrý den, Bejvala přítelkyně si vyřídila insolvenci kde jsem se v darovací smlouvě upsal ji darovat určitou měsíční částku. Následně bych uhle smlouvu chtěl vypovědět ale nevím co všechno tato výpověd musí obnášet a co tato změna pro mě a jí mění na situaci . Děkuji
Odpovídá: Insolvence Brno (30.1.2018 12:44)
Dobrý den, darovací smlouva je dvoustranný smluvní vztah. Je třeba se řídit sjednanými podmínkami (př. výpovědní doba, důvody pro odstoupení od smlouvy atd.). Pakliže bude smluvní vztah ukončen a dar nebude zasílán, další postup závisí na stavu insolvenčního řízení a na příjmech dlužnice, tj. zda bude schopna dostát zákonným povinnostem (uhradit minimálně 30 % pohledávek nezajištěných věřitelů) z jiných svých příjmů nebo zda si bude muset najít nového dárce. Vše je třeba řešit v kontextu insolvenčního řízení, případně s insolvenčním správcem nebo insolvenčním soudem.
Dotaz
Vložil: Ruzena (26.1.2018 15:42)
Dobry den.Muj pritel ktery me opustil pred narozenim ditete mi nechce platit alimenty ze je v insolvenci.Jeste ji nema povolenou a ani urceneho spravce.Tvrdi ze mu jsou penize ztrhavani ja depozitni ucet a pak vse spravce vyrovna.Uz se to tahne 4. mesice.Z ceho mam zit? Dekuji
Odpovídá: Insolvence Brno (30.1.2018 12:43)
Dobrý den, i po zahájení insolvenčního řízení by měl dlužník hradit výživné na své děti. Pakliže evidujete dlužné výživné, kontaktujte insolvenčního správce až bude ustanoven a o tomto ho informujte. Výživné, jako pohledávku postavenou na roven pohledávkám za majetkovou podstatou, pakliže není hrazeno, je třeba uplatnit vůči osobě s dispozičními oprávněními (v oddlužení je to dlužník) a vyrozumět o tom insolvenčního správce (viz. ust. § 203 insolvenčního zákona).
Cena oddlužení
Vložil: drahoslav (24.1.2018 15:05)
Dobrý den mám problém z dluhy a jako jediné řešení abych zabránil exekuci vidím insolvenci a zajímalo by me jak to vše probíhá a kolik to stojí.
Odpovídá: Insolvence Brno (30.1.2018 12:40)
Dobrý den, abyste splňoval podmínky pro oddlužení, je třeba abyste měl dva a více věřitelů a u nich dluhy, které již nezvládáte řádně splácet. Dále je třeba mít pravidelné příjmy v takové výši, aby byl předpoklad, že jste schopen za 5 let uhradit Vašim věřitelům minimálně 30 % jejich nezajištěných pohledávek. To jsou však pouze základní a obecné informace o insolvenčním řízení – oddlužení plněním splátkového kalendáře, pro konzultaci Vašeho konkrétního případu se na nás bez obav obraťte na telefonním čísle 775 222 437 anebo na naší bezplatné lince 800 55 50 55. Cena za sepis a podání insolvenčního návrhu spojeného s návrhem na povolení oddlužení je 4.000,- Kč + DPH za jednotlivce a u společného oddlužení manželů je cena 6.000,- Kč + DPH.
Cena oddlužení
Vložil: drahoslav (24.1.2018 15:01)
Dobrý den mám problém z dluhy a jako jediné řešení abych zabránil exekuci vidím insolvenci a zajímalo by me jak to vše probíhá a kolik to stojí.
Odpovídá: Insolvence Brno (30.1.2018 12:40)
Dobrý den, abyste splňoval podmínky pro oddlužení, je třeba abyste měl dva a více věřitelů a u nich dluhy, které již nezvládáte řádně splácet. Dále je třeba mít pravidelné příjmy v takové výši, aby byl předpoklad, že jste schopen za 5 let uhradit Vašim věřitelům minimálně 30 % jejich nezajištěných pohledávek. To jsou však pouze základní a obecné informace o insolvenčním řízení – oddlužení plněním splátkového kalendáře, pro konzultaci Vašeho konkrétního případu se na nás bez obav obraťte na telefonním čísle 775 222 437 anebo na naší bezplatné lince 800 55 50 55. Cena za sepis a podání insolvenčního návrhu spojeného s návrhem na povolení oddlužení je 4.000,- Kč + DPH za jednotlivce a u společného oddlužení manželů je cena 6.000,- Kč + DPH.
Rozdělení insolvence
Vložil: Verca (18.1.2018 21:34)
Mám dotaz s manželem jsme v insolvence jeden rok .Nyní po rozvodu bych chtěla zrušit insolvenci nebo rozdělit ale chtěla bych vědět jestli zbytek který se má platit dlužné částky po rozdělení by bylo půl na půl nebo se to vrátí do původního stavu před insolvenci tudíž kdy kdy jsem měla míň dluhů než manžel děkuji
Odpovídá: Insolvence Brno (22.1.2018 13:38)
Dobrý den, manželé, kteří podali společný návrh na povolení oddlužení, mají po dobu trvání insolvenčního řízení o tomto návrhu a po dobu trvání účinků oddlužení postavení nerozlučných společníků a považují se za jednoho dlužníka. Rozvod manželství na tomto stavu nic nemění. I nadále byste měli pokračovat v již započatém insolvenčním řízení. Rozvodem se vám však snížil počet vyživovaných osob, z vašich příjmů tedy budou prováděny vyšší srážky.
Dotaz
Vložil: Ludmila (12.1.2018 10:36)
Dobrý den, přestože máme dostatečný příjem na to, aby v insolvenčním řízení bylo uhrazeno podstatně víc než 30%,správce chce zpeněžit nemovitost, aby uspokojil věřitele. Co v této věci můžeme udělat? Děkuji za odpověď.
Odpovídá: Insolvence Brno (16.1.2018 09:47)
Dobrý den, o tom, zda bude oddlužení řešeno splátkovým kalendářem nebo zpeněžením majetkové podstaty rozhodují věřitelé nebo soud (rozhodnutí o způsobu oddlužení). Nevíme, zda Vaše nemovité věci tvoří předmět zajištění nebo ne. Pokud máte nebo budete mít schválené oddlužení splátkovým kalendářem a pokud předpokládáme, že nemovitost tvoří předmět zajištění, pak o zpeněžení nemovitých věcí rozhoduje (pouze) zástavní věřitel, tedy např. banka. Pokud by zástavní věřitel pokyn ke zpeněžování nedal, ke zpeněžení nedojde, pokud ano, musí insolvenční správce zpeněžovat.
Odpovídá: Ludmila (16.1.2018 10:03)
Dobrý den, ani jedna pohledávka není zajištěná ani přednostní.
Odpovídá: Ludmila (16.1.2018 10:19)
Dobrý den, přesto chce ins.správce navrhnout soudu oddlužení zpeněžením majetkové podstaty. Jinak děkuji za Vaše vyjádření.
Odpovídá: Insolvence Brno (16.1.2018 11:34)
Dobrý den, v tom případě je zřejmě předpoklad, že pohledávky nezajištěných věřitelů budou při této formě oddlužení uspokojeny ve větší míře.
insolvence
Vložil: Knapová (10.1.2018 16:02)
Dobrý den, v únoru mi končí insolvence. Když jsem žádala před 5ti lety o oddlužení, volal mi jeden z věřitelů, u kterého jsem si půjčovala na směnku, že do insolvence nepůjde, že na směnce, kterou jsem podepsala, nebylo vyplněno datum ani částka a pokud mu částku ihned nezaplatím, že po jejím ukončení si tam doplní částku a datum, které oni budou chtít. Je možnost se na někoho obrátit a toto řešit?
Odpovídá: Insolvence Brno (15.1.2018 10:46)
Dobrý den, pohledávky vzniklé před úpadkem si měli věřitelé přihlásit do insolvenčního řízení. Pokud tak neučinili, je pravděpodobné, že vůči hrazení jejich pohledávek budete osvobozena.
Skonceni insolvence postup
Vložil: Novakova (8.1.2018 08:37)
Dobry den, 25.2.2018 mi konci insolvence , bude to 5. let a splaceno 34 procent. Jak mam postupovat a kdy sepsat dopis na soud o zprosteni placeni zbyleho dluhu. A jak dlouho mi budou provadeny srazky ze mzdy. Dekuji Nováková
Odpovídá: Insolvence Brno (9.1.2018 10:35)
Dobrý den, poslední srážka z příjmu Vám bude provedena v posledním měsíci trvání Vašeho oddlužení. Zaměstnavatele o tomto v součinnosti s insolvenčním správcem informujte. Poté insolvenční správce podá insolvenčnímu soudu zprávu o splnění Vašeho oddlužení. Jestliže jste všechny povinnosti dle schváleného způsobu oddlužení splnila, insolvenční soud vydá usnesení, kterým budete osvobozena od placení zbytku dluhů. Učiňte dotaz na Vašeho insolvenčního správce, zda a kdy máte podat návrh na osvobození od hrazení zbytku dluhů.
Insolcence srážky
Vložil: Lenka (27.12.2017 21:30)
Dobrý den, jsme s manželem již druhý rok v insolcenci, já pobíram rodičovský příspěvek, který mi chodí celý, jelikož je nízký. Od března půjdu do práce, budu pobírat mzdu a zároveň ještě rok rodičovský příspěvek. Můj dotaz zní, jaký je postup při srážkách? Plat bude cca 13000 čistého a rodičák cca 10000. Půjde na srážky celý rodičák a kousek platu, nebo mi rodičák nechají a zbytek srazí z platu? Předem děkuji.
Odpovídá: Insolvence Brno (4.1.2018 08:53)
Dobrý den, s největší pravděpodobností bude srážka prováděna ze součtu Vašich příjmů. Svou situaci prokonzultujte s Vašim insolvenčním správcem a dohodněte se jakým způsobem mu budete srážku zasílat, případně požádejte insolvenční soud o vydání pokynu či změnu usnesení o schválení oddlužení.
Dluhy
Vložil: Milena (17.12.2017 14:51)
Dobrý den, mám doraz známá pracovala u Providentu. Asi u 25 zákazníků, pod smutným svým osudem vybrala půjčky na své zákazníky. U Providentu byla ukončena. Nyní podepsala mám všem uznání dluhu s poznámkou Provident a číslo smlouvy. Jde do insolvence a půjčky převezme na sebe. Jde to ? Může si pro insolveci přivydělávát? Někomu chce z brigád na tyto splátky dávat. Co je na tom všem pravdy? Myslím, že budu muset celou půjčku u Providentu zaplatit a vše co nám říká jsou jen omyly. Co mám dělat? Jsem jedná z 25 lidí co jí uvěřili a chtěli pomocí. Nikdo z nás ale nevěděl kolik nás je .Děkuji za odpověď.
Odpovídá: Insolvence Brno (18.12.2017 14:37)
Dobrý den, pokud jste věřitelem a Vás dlužník je v insolvenčním řízení, nejpozději do 30 dnů (v oddlužení) a do 2 měsíců (v konkursu) od vydání usnesení o úpadku dlužníka podejte k příslušnému insolvenčnímu soudu přihlášku Vaší pohledávky. Doporučujeme sledovat insolvenční rejstřík. V jaké výši bude Vaše pohledávka v insolvenčním řízení uspokojena záleží na průběhu řízení. Srážky v insolvenčním řízení jsou prováděny ze všech příjmů dlužníka, dlužníkovi z pravidla bývá vyplácena pouze nezabavitelná část z jeho příjmů. Mimo insolvenční řízení by neměl dlužník uspokojovat, žádného ze svých věřitelů (žádný z věřitelů nesmí být upřednostňován). I když nelze z Vašeho dotazu přesně usuzovat na základě čeho a komu měly závazky/pohledávky vzniknout, vše nasvědčuje tomu, že mohl být spáchán trestný čin.
výpověď z darovaci smlouvy
Vložil: Uhrík (14.12.2017 20:30)
Dobrý den,máme společné oddlužení manželů,kterou platíme již třetím rokem,spláceno je 33%. Při podání žádosti manželka neměla příjem tak nám syn podepsal darovací smlouvu.Nyní je náš příjem dostatečný (jen můj plat se zvednul o 8 000)a syn se smlouvy vyvázat.Je zde nějaká možnost?Děkuji za případnou odpověď.
Odpovídá: Insolvence Brno (15.12.2017 11:32)
Dobrý den, darovací smlouva je smluvní vztah mezi vámi a vaším synem, je tedy na smluvních stranách, zda bude (může být) závazek ze smlouvy plněn nebo zda a jakým způsobem bude smluvní vztah ukončen. Pakliže dárce již nadále nemůže plnit svůj závazek z darovací smlouvy, je možné se na ukončení smluvního vztahu dohodnout. O všem informujte insolvenčního správce a poraďte se s ním o dalším postupu.
Nepatrný konkurz
Vložil: Miroslav (12.12.2017 22:22)
Dobrý den.Mojí matce bylo soudem zamítnuto oddlužení a na majetek byl prohlášen konkurz od roku 2014, který je projednáván jako nepatrný.V rámci tohoto se insolvenční správce snaží zpeněžit nemovitost .Ale zatím neúspěšně.Můj dotaz je jak dlouho může být veden nepatrný konkurz.Matka by v současnosti splňovala podmínky ke schválení oddlužení.Usnesení o konkurzu je již v právní moci.Děkuji
Odpovídá: Insolvence Brno (15.12.2017 11:31)
Dobrý den, doba trvání konkursu není časově omezena. Konkurs skončí poté, co bude veškerý majetek v majetkové podstatě zpeněžen (a po schválení konečné zprávy a rozvrhového usnesení). Ve Vašem případě lze předpokládat, že v majetkové podstatě bude pouze nemovitá věc, tedy konkurs bude ukončován po jejím zpeněžení. O oddlužení bude moci Vaše matka požádat až po právní moci usnesení o zrušení konkursu. Přitom se bude třeba vyjádřit k tomu, proč nebylo poprvé oddlužení povoleno/schváleno.
insolvence a zřízení osobního účtu
Vložil: Alena (29.11.2017 18:06)
Dobrý den, syn je v insolvenci od března 2017, může si založit osobní účet u banky,kam by mohl zaměstnavatel zasílat minimální mzdu z výplaty? Děkuji.
Odpovídá: Insolvence Brno (30.11.2017 12:26)
Dobrý den, dlužník, kterému bylo schváleno oddlužení, si může založit bankovní účet a disponovat s ním, tedy je možno aby na účet byly zaměstnavatelem finanční prostředky zasílány a dlužník poté s nimi může volně nakládat.
Odměna insolvenčnímu správci
Vložil: Alice (19.11.2017 19:41)
Dobrý den, zajímalo by mě z čeho se vlastně vypočítává odměna insolvenčnímu správci? Jde o to, že známá má povoleno oddlužení majetkovou podstatou a její podíl na nemovitosti v hodnotě skoro 300 000, byl prodán za nějakých 42 000 a přitom bylo od začátku jasné kdo ho koupí. Původně jí řekli, že si má sehnat ještě tak 40 až 60 tisíc aby bylo i na odměnu pro správce. Teď naposledy jí dokonce doporučovali ať si někde půjčí 30 tisíc inak že oddlužení neprojde. Podobné věci poslouchala i od prscovníků vymahacích firem a potom i exekutorů.
Odpovídá: Insolvence Brno (22.11.2017 09:33)
Dobrý den, výše odměny insolvenčního správce je stanovena vyhláškou č. 313/2007 Sb., o odměně insolvenčního správce, o náhradách jeho hotových výdajů, o odměně členů a náhradníků věřitelského výboru a o náhradách jejich nutných výdajů ve znění pozdějších předpisů. Při oddlužení zpeněžením majetkové podstaty by se dalo počítat zejména s odměnou vypočítávanou z výtěžku zpeněžení předmětu zajištění (pokud je zpeněžován zajištěný majetek), nebo z výtěžku určeného k rozdělení mezi nezajištěné věřitele, z počtu přezkoumaných přihlášek pohledávek. Minimální odměna činí 45.000,- Kč + DPH. Jelikož neznáme další podrobnosti Vámi zmíněného případu, nelze podrobněji odpovědět.
deponovaná částka v insolvenčním řízení
Vložil: Štefan (19.11.2017 11:56)
Dobrý den, jelikož se nacházím v insolvenčním řízení,je mi stále deponována postižitelná částka ze mzdy díky exekučnímu řízení pro nepřednostní pohledávku.Chtěl bych Vás tímto poprosit o jasné stanovisko zda-li při případném schválení oddlužení formou splátkového kalendáře mi deponované peněžní prostředky budou vyplaceny zpět a zda je toto závazné pro mzdovou účetní mého zaměstnavatele. Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji hezký den Štefan
Odpovídá: Insolvence Brno (22.11.2017 09:33)
Dobrý den, v souladu s ust. § 409 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenčního zákona dispoziční oprávnění k majetku, náležejícímu do majetkové podstaty v době schválení oddlužení, včetně toho majetku, s nímž dlužník nemohl dosud nakládat v důsledku účinků nařízení nebo zahájení výkonu rozhodnutí nebo exekuce (tedy např. deponované srážky ze mzdy) má od právní moci rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře dlužník. To neplatí o majetku, který slouží k zajištění. Jak s deponovanými srážkami naložíte je na Vás, nicméně je třeba vždy zohlednit konkrétní okolnosti a vývoj insolvenčního řízení.
Zpeněžení majetku v insolvenčním řízení
Vložil: Janez (14.11.2017 06:55)
Dobrý den. V současnosti nám s manželkou běží poslední rok oddlužení formou splátkového kalendáře. Plníme naprosto bezproblémově. Jelikož jsme ale současně měli již v tu dobu pořízený dům na hypotéku, který užíváme k trvalému bydlení a který byl součástí majetkové podstaty, rozhodl se "údajně" až nyní zástavní věřitel, dá se téměř říct na poslední chvíli, že by rád tuto nemovitost zpeněžil a vydal "prý" příkaz insolvenčnímu správci k provedení této transakce. Uvádím úmyslně, že "údajně" a "prý", protože mi tato skutečnost byla sdělena doposud pouze telefonicky insolvenčním správcem. Nicméně IS neprodleně začal prostřednictvím nejmenované realitní kanceláře tuto nemovitost nabízet. Přestože jsme navrhli několik možných řešení např.formou převzetí dluhu, nebylo toto akceptováno, jelikož by se to "muselo napřed spočítat" apod. Tato situace trvá zhruba již 3 měsíce a doposud jsme neobdrželi žádné oficiální sdělení nebo rozhodnutí, tím myslím písemné, ani od správce ani od daného věřitele a ani od příslušného soudu, který nám jinak okamžitě sděluje kdejaký jiný nesmysl, jako např. změna sídla věřitele, ke kterému dojde během řízení. Průběh našeho řízení sleduji a v rejstříku uvedeno také nic není. Vzhledem k tomu, že to na mě působí jako, že se IS a věřitel dohodli na oboustranně výhodném "kšeftu", protože případná odměna IS z uskutečněného prodeje je opravdu "pozoruhodná", se chci zeptat zda existuje zákonná povinnost ze strany IS skutečnost, že mu byl věřitelem vydán příkaz a na jaké formě se dohodli sdělit příslušnému soudu a nebo zda si opravdu může rozhodnout o formě prodeje (přímý prodej, inzerce, dražba) sám a o své vůli a teprve po úspěšném dokončení sdělit soudu výsledek a navrhnout přerozdělení výnosu? Děkuji za odpověď.
Odpovídá: Insolvence Brno (14.11.2017 12:26)
Dobrý den, je zcela na vůli zajištěného věřitele, kdy (a zda vůbec) vydá insolvenčnímu správci pokyn, aby započal se zpeněžováním zajištěného majetku a za jakých podmínek. Určitě je dobré se zajímat za jakých podmínek bude nemovitost zpeněžována, zejména, pokud je zde předpoklad, že vznikne tzv. hyperocha, tedy že výnos z prodeje nemovitosti bude vyšší než zajištěná pohledávka, náklady spojené se zpeněžením a odměna insolvenčního správce, jelikož tento přebytek náleží dlužníku. Odměna insolvenčního správce je stanovena vyhláškou. Pokud věřitel nepřistoupil na vaše návrhy a návrhy třetích osob (zmiňované přistoupení k dluhu), zřejmě vyhodnotil, že pro něho bude výhodnější (a méně rizikové) zpeněžení. Při vstupu do oddlužení je třeba počítat i s variantou, že nemovitost, zejména pokud je předmětem zajištění, bude zpeněžována. V drtivé většině případů ke zpeněžování dochází, byť si dlužníci mylně myslí, že pokud požádají o oddlužení, zpeněžení se vyhnou. V případě, že máte pochybnosti o postupu insolvenčního správce, obraťte se určitě písemně na insolvenční soud. Jelikož neznáme podrobnosti případu, odpovídáme pouze obecně.
Exekuce v odlužení
Vložil: Martin Fejfárek (8.11.2017 19:54)
Dobrý den .Mám několik exekucí na plat i na bankovní účet.V případě povolení odlužení jsou údajně všechny exekuce zastaveny a exekutor mi musí bankovní účet odblokovat. Je to pravda?Děkuji za odpověď.
Odpovídá: Insolvence Brno (9.11.2017 13:09)
Dobrý den, zahájením insolvenčního řízení (podáním insolvenčního návrhu a návrhu na povolení oddlužení k příslušnému soudu) nemůže být výkon rozhodnutí či exekuce která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty provedena. Po schválení oddlužení má dlužník dispoziční oprávnění i k majetku, s kterým nemohl v důsledku účinku nařízení nebo zahájení výkonu rozhodnutí nebo exekuce dosud nakládat (neplatí to pro zajištěný majetek). Po schválení oddlužení je tedy třeba se obrátit na banku a řešit další nakládání s účtem (resp. prostředky na něm). Vše je ovšem třeba řešit dle okolností konkrétního případu a také je třeba brát v potaz i stav exekučního řízení. Deponované srážky z příjmů dlužníka provedené od podání insolvenčního návrhu do doby schválení oddlužení bývají zpravidla vráceny dlužníkovi.
Dotaz
Vložil: Jiří (7.11.2017 11:41)
Dobrý den chci se zeptat jsem v Insolvecni a zapomněl jsem na jeden dluh od spolupracovníka dluh vznikl 2 roky před Insolvecni ted me vyhrožuje s vymahaci agenturou nic jsem mu ne podepisoval jen potvrdil prostřednictvím SMS co mám dělat děkuji Jiří
Odpovídá: Insolvence Brno (7.11.2017 12:46)
Dobrý den, pokud tento dluh vznikl před prohlášením Vašeho úpadku, měl věřitel svou pohledávku do Vašeho insolvenčního řízení přihlásit. Nyní není možné po Vás takovéto dluhy vymáhat. Pokud řádně splníte podmínky oddlužení, budete na konci osvobozen od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení v rozsahu, v němž nebyly uspokojeny. Toto osvobození se vztahuje také na věřitele, k jejichž pohledávkám se v insolvenčním řízení nepřihlíželo, a na věřitele, kteří své pohledávky do insolvenčního řízení nepřihlásili, ač tak měli učinit.
Proč si vybrat nás
Vyberte si naši kancelář insolvenčního správce a získejte profesionální podporu na cestě k finančnímu osvobození. Společně najdeme nejlepší řešení pro vaše oddlužení!
0 let

praxe

0 %

úspěšnost

0

spokojených klientů

0

poplatek předem